Aqua Dental Clinic

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Yaşam Boyu Sağlıklı Dişler Olumlu Bir Diş Deneyimi ile Başlar

Dişlerimizi korumak, çocuklara yaşamın erken dönemlerinde aşılamamız gereken ömür boyu sürecek bir alışkanlıktır. Çocuklar uygun yaşam becerileriyle donatıldığında ve doğru beslenme seçimlerini yapma konusunda eğitildiklerinde, yaşamları boyunca yemek yemekten, gülümsemekten ve ağız sağlığını korumaktan keyif alacaklarından emin olabiliriz. Aqua Kliniklerini ziyaret eden her çocuğun yetenekli bir pediatrik diş hekimi tarafından tedavi edilmesini sağlıyoruz.

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti) Nedir?

Çocuk diş hekimliği, 0-12 yaş arası çocukların süt dişleri ve kalıcı dişlerinin korunmasını ve iyileştirilmesini hedef alan diş hekimliği branşıdır.

Tedavileri çocuklar için oyunlara çevirip ilgi çekici hale getirerek çocuklarda korku oluşmadan iyileştirmeyi amaçlar.

Çocuğun büyüme ve gelişmesini takip ederek buna göre dişlerinin gelişimini de takip ederler. Çocuk diş hekimliğinde bir diş uzmanı, pedodontist (veya pediatrik diş hekimi) olarak bilinir ve pediatrik diş problemleri, davranış yönetimi ve hatta çocuk psikolojisinin tüm yönlerinde eğitilmiştir. Bir pediatrik diş hekimi ayrıca önemli tıbbi, fiziksel veya zihinsel engelleri olanlar da dahil olmak üzere özel ihtiyaçları olan hastaların bakımı konusunda eğitilmiştir.

Çocukların dişlerinin zaten düşecekleri için önemli olmadığı yalnızca bir efsanedir. Diş hekimliğinin küçük çocuklara erken yaşta tanıtılması, çocuk için önemli bir başlangıçtır; diş hekimlerini erkenden nasıl algıladığı ve onlara nasıl tepki verdiği, yetişkinliğe ulaştıklarında diş bakımına nasıl baktıklarını etkileyecektir. Diş bakımını erken yaşta başlatarak, çocuğunuzun diş bakımının önemini anlamasına ve diş hekimi ziyaretlerini daha kolay kabul etmesine yardımcı olabilir.

Çocukların gülümsediğini görmeyi sever ve çocukların ziyaretlerinden keyif almaları için sürekli olarak güvenli ve rahat bir ortam yaratmaya çalışıyoruz.

Süt Dişlerinin Bakımı

Bir pedodontist, süt dişlerinin korunmasına ve diş çürümelerinin önlenmesine büyük önem verir. Dişlerin ve çenelerin büyümesini ve gelişimini izleyeceklerdir. Bu, herhangi bir anormal alışkanlığın önlenmesine ve/veya engellenmesine yardımcı olacak ve gelecekte normal büyümeden sapmaların düzeltilmesi için plan yapacaktır.

Yetişkin Dişlerinin Çıkması İçin Hazırlık

Süt dişleri çiğneme, konuşma ve görünüm için önemlidir. Daimi dişlerin sürmesi için çenedeki boşluğu tutmak için de önemlidirler. Süt dişleri çok erken çürür veya kaybedilirse komşu dişler fazla veya boş alana sürüklenecektir. Yetişkin dişler daha sonra geliştiğinde, görünüm ve işlevi etkileyecek şekilde çarpık büyürler.

Erken Çocukluk Çağı Çürüğü

Bir bebek aktif olarak emdiğinde, yüz kaslarının ve tükürüğün hareketi, dişlerini temizleyen doğal bir durulama eylemi ile sonuçlanır. Bir bebek biberonu emerken uyuyakaldığında, emme pasif hale gelir ve yutma yavaşlar, bu da meyve suyunun veya sütün dişlerin etrafında yapışkan bir film (plak) oluşturarak birikmesine neden olur. Plakta bulunan şeker aside dönüşür. Bu dekalsifikasyon ve şiddetli çürüme ile sonuçlanır.

Parmak Emme / Emzik kullanımına Bağlı Diş Bozuklukları

Bebeklerde ve küçük çocuklarda başparmak, parmak ve emzik emme alışkanlıkları yaygındır, ancak çocuk 2 ila 4 yaşına geldiğinde kendi kendine durur. Alışkanlık uzun süre veya yoğun bir şekilde devam ederse, çocuğun üst ön dişleri dudağına doğru devrilmeye başlayabilir. Dişlerin hizalanması, ısırması veya çenelerinin ve kemiklerinin büyümesi etkilenebilir.

Diş Gıcırdatma

Uyku sırasında diş gıcırdatma gece bruksizmi olarak bilinir. Genellikle uyurken dişlerini gıcırdattan insanlar bunu hatırlamazlar. Yetişkinlerde bu durumun stres ve yüz ağrısı ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Çocuklarda bu durum diş çıkartma döneminde görülür. Çocuklar genellikle gece bruksizmlerini aşar ve kısa veya uzun vadeli olumsuz etkilerle karşılaşmazlar. Bu noktaya kadar, gece bruksizmini durdurmanın öngörülebilir bir yolu belirlenmemiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Aqua ailesi olarak çocuğunuzun diş sağlığına bağlı olarak diş tedavisinin türü değişiklik gösterecektir. Pediatrik diş hekimliği süreci, basit diş temizliğinden diş dolgusuna kadar değişebilir.